2.TÜRKİYE ALTIN TENCERE ÖDÜLLERİ SAHİBİNİ BULDU

Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu, Euro-Toques Avrupa Aşçılar Birliği Türkiye, Bağcılar Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen ‘2. Geleneksel Türkiye Yemek Yarışması’ Altın Tencere Türkiye Ödülleri, AB Bakanı Volkan Bozkır’ın da katıldığı programda sahiplerini buldu. Kıyasıya geçen yarışmada İç Anadolu Bölgesi adına katılan Kayseri ekibi ‘yağlama’ adlı yemek ile 1’inciliğe layık görüldü. Kayseri ekibi altın tencere ve dizüstü bilgisayar ödülünü Bakan Bozkır’ın elinden aldı.
Ülkemizin 7 bölgesinde bir aydır devam eden yarışmada finale kalan engelli-engelsiz yarışmacılar, Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda düzenlenen 2. Geleneksel TürkiyeYemek Yarışması’nda hünerlerini sergiledi. Yarışmada İç Anadolu Bölgesi adına katılan Kayseri ekibi ‘yağlama’ adlı yemek ile 1’inciliğe layık görüldü. Kayseri ekibi ödülünü Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın elinden aldı.
Final yarışmasında Akdeniz’i Adana, Doğu Anadolu’yu Malatya, Ege’yi Afyonkarahisar, Güneydoğu Anadolu’yu Şanlıurfa, İç Anadolu’yu Kayseri, Karadeniz’i Rize ve Marmara’yı da Bursa ekibi temsil etti. Yemekler Tv Programcısı-Yazar Meltem Açıkel, AŞPAFED Başkanı Gökhan Tufan, Euro-Toques Avrupa Aşçılar Birliği Türkiye Yönetim Kurulu Samet Güney, AŞPAFED Asbaşkanı Ömer Atan, Aşpafed’e bağlı Akdeniz Eğitimci Aşçılar Derneği Başkanı Fuat Arslan, Radisson Blu Bosphorus Hotel’den Hakan Alsaç, Köşkeroğlu Baklava’dan Elif Çakan’dan oluşan jüri tarafından değerlendirdi.
Değerlendirme sonucu 1’inciliği Kayseri ekibi hazırladığı ‘yağlama’ adlı yemek ile elde ederken, 2’inciliği Marmara Bölgesi adına katılan Bursa ekibi Hünkar Beğendi ile ve 3’üncülüğü de Akdeniz adına katılan Adana ekibi Tepsi Kebabı ile elde etti. Yarışmada 4’üncü ise Karadeniz ekibi oldu. Dereceye giren yarışmacılar Altın Tencere ve diz üstü bilgisayarlarını Bakan Bozkır ile Başkan Çağırıcı’nın elinden aldı.
engelliyarisma