TAŞPAKON BAŞKANI GÖKHAN TUFAN’IN BASIN AÇIKLAMASI

TAŞPAKON BAŞKANI GÖKHAN TUFAN’IN BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Camiamız,

Son günlerde cereyan eden festival tartışmaları ve devamında Tafed Başkanı Sn. Zeki Açıköz’ün yapmış olduğu açıklamalar nezdinde şahsım olarak konular hakkkındaki duygu ve düşüncelerimi beyaz ceketin yegâne sahibi siz degerli meslektaşlarım ile paylaşmak istedim.

Öncelikle tüm samimiyetimle belirtmek isterim ki şahsım ve başkanlığını yürüttüğüm Taşpakon ailesi olarak mesleğimize ve sanatımıza devamında ülkemiz mutfağına fayda sağlayacak her türlü hareketin, oluşumun ve kurumun yanındayız. Daha öncelerde de hep dile getirdiğimiz üzere ayrı kurumlar olsakta aşçılık ve pastacılık camiasının menfaati söz konusu olduğunda tüm mesleki STK’larımız birtakım egoları bir kenara bırakıp birlikte hareket etmeliyiz.

Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali bu ülkenin kültürel bir değeridir. Bu değerin ev sahibi ve ekolü elbette Mengen’dir ve ilelebet böyle kalmalıdır. Hangi memleketten olursa olsun herkes buna saygı duymalı ve sahip çıkmalıdır. Taş yerinde ağırdır sözünden yola çıkarak festivalin başka bir yere taşınması bütün gizemi ve maneviyatı bitirmekten ve çok önemli kültürel bir değeri yitirmekten başka bizlere fayda sağlamaz. O nedenle Aşpafed dönemimiz dahil devamında bugün Taşpakon olarak bu ve bunun gibi teşebbüs ve fikirlere her daim karşı çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz inşaAllah.

Festival ile ilgili diğer bir tartışma festivali kimin düzenlemesi hususundadır. Festival yıllardır düzenlenirken, belli kişiler ve kurumlar dışında kalanlar davet edilmemiş ve kortejde sadece sabit bir kitle yürümüşken şimdi 1 konfederasyon ve ona bağlı 5 bölgesel federasyon, 3 federasyon ve birtakım bağımsız derneklerin iç içe olacağı birlik ve beraberliğe vesile olacak bir festivali yapabilme fırsatına sahip olmuş durumdayız. Bunun Mengen’e, camiamıza ve festivale getireceği değerler apaçık göz önündeyken festivali kimin düzenlediği veya düzenlemediği ne kadar önemlidir. Elbette festivali yıllardır düzenleyen kişi ve kurumlara saygı duymak görevimizdir. Fakat gelinen noktada belkide uzun süredir ilk defa festival bu kadar yoğun bir katılım ve etkili faaliyetlerle gerçekleşecektir inşaAllah. Bu durumdan herkes mutlu olmalı, tüm mesleki sivil toplum kuruluşlarımızın kortejde yürüyüşü ile ilk defa bir ortamda bir arada olacağımız bu görüntü vesilesinde bir ilke imza atılmalı ve festivalin Türkiye’deki tüm aşçıların olduğu hissi camiaya güzel bir mesaj ile verilmelidir. İşte bunun devamında bu festival önce ulusal alanda hak ettiği yere varıp daha sonra ismindeki uluslararası kelimesini hak edebilir. Uzun lafın kısası önemli olan kimin düzenlediği değil el birliği ile festivalin bu ülkenin tüm aşçılarına mal edilerek hak ettiği dereceye ve maneviyata varabilmesidir. Rabbim bu sene birlik ve beraberlik içinde bütün kurumlar el ele kol kola güzel, bereketli ve hayırlara vesile olacak bir festivali geride bırakmayı cümlemize nasip etsin inşaAllah.

Diğer bir önemli konu Tafed Başkanı Sn. Zeki Açıköz’ün yapmış olduğu açıklamada aşçıların bir başkanı olsun konusudur. İyi niyetli ve uzlaşmacı bir düşünce ile yaptığına yürekten inandığım bu açıklaması vesilesiyle öncelikle birlik ve beraberlik çağrısı için kendisine çok teşekkür ediyorum. Lakin şahsım olarak düşüncem sorun şu aşamada birden fazla mesleki kurum olması değil, bu konfederasyon ve federasyonların mesleğin ortak menfaatleri konusunda birlikte hareket edememesidir. Örneğin bir “Milli Takım” konusu. Birkaç kurum olsakta 2 tane milli takım olması bu camia için manidardır. Zaten 2 milli takım usüller gereği olmaz, olmamalı ama bizde var. Taşpakon olarak bizde üçüncüsünü kurup işi iyice içinden çıkılmayacak bir hale getirmek istemediğimiz için maddi ve manevi gücümüz olmasına rağmen böyle bir atılımda bulunmadık. İşte bu noktada bütün kurumlar bir araya gelip ayrıda olsak Türkiye’ye ait hepimizin ortak ürünü olan olması gerektiği gibi 1 milli takım kurmalıyız. Bununla beraber Türkiye’de IKA gibi olimpiyat tadında devasal bir yarışmayı bütün konfederasyon ve federasyonlar birlikte düzenlemeliyiz. Ortak bir komisyon kurup meslektaslarımızın ve mesleğimizin sorunlarını beraber çözmeliyiz. Yine bir komisyon kurup aşçılık ve pastacılık üzerine eğitim konusunda büyük atılımlar yapmalıyız. Ayrı yaptığımız organizasyonlarımıza birbirimizi davet edip gitmeliyiz. Bunun gibi daha birçok şey inşaAllah. Yani ligde oynayan ve birbirleri ile maçlar yapan ayrı takımların konu milli takım olduğunda ülkemiz için aynı takımda birleşerek top koşturup kazandıklarında beraber sevinip kaybettiklerinde beraber üzülüp devamında yine ayrı takımlarda birbirleri ile maç yaptıkları gibi. İşte önce bunları başarırsak devamında birleşme, tek kurum olma, aşçıların bir başkanı olsun konularını daha mantıklı bir çerçevede konuşabiliriz.

Ben burdan izninizle şöyle seslenmek istiyorum. Bırakalım kim başkan olsun kim yardımcısı gelin önce hep beraber masaya oturalım ayrı kurumlarda olsakta bu ülkenin hakkı olan devletin tanıdığı güçlü ve başarılarına tüm beyaz ceketlilerin sevineceği ortak bir milli takım kuralım. Gelin tüm konfederasyon ve federasyonlar bir komisyon kuralım aşçıların ve pastacıların kısacası bu mesleği hakkı ile icra eden tüm meslektaşlarımızın sorunlarına beraber çare arayalım ve bunun için beraber tüm kapıları aşındıralım. Gelin tüm konfederasyon ve federasyonlar maddi ve manevi gücümüzü birleştirelim okullarda mesleki eğitim alan çocuklarımıza ve kardeşlerimize destek olacak atılımlar yapalim. Gelin tüm konfederasyon ve federasyonlar mesleğimizi çalmaya çalışan, kendini iki günde şef ilan eden, bizim ayrı gayrı boşluğumuzdan faydalan simsarlara karşı beraber savaşalım. Önce bunları yapalım, bunları başaralım inşaAllah sonra masaya oturur aşçıların bir kurum altında toplanarak kısmetse Rabbim yazmışsa hayırlara vesile olacaksa başkanını yine beraber seçelim inşaAllah.

Saygı ve sevgilerimle

Gökhan Tufan
Taşpakon Yön. Kur. Başkanı