TAŞPAKON’DAN BÜYÜK ADIM

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu olarak sektörde eksikliğini hissettiğimiz mutfak yönetimi (personel, maliyet, karlılık, raporlama, fizibilite, yabancı dil vb) ile ilgili eğitim ve devamında sektörde çalışmakta olan meslektaşlarımızın profesyonel usüller ile uygun yerlerde uygun görevlere istihdam edilmesi konusunda çalışmalar yapmaktayız. Amacımız aşçı ve pastacı olarak sektörde çeşitli pozisyonlarda görev yapan meslektaşlarımıza hizmet etmek, mutfak yöneticiliği konusunda vasıflı ve tam donanımlı kişileri sektöre kazandırmak ve kariyer hedeflerinde ilerledikleri yolda kendilerine destek olarak gelecekte iyi yerlere gelebilmelerine vesile olmaktır.

Türkiye’de mevcutta aşçılık ve pastacılık branşlarında pratik ve teorik mesleki eğitim veren birçok kurum olmasının yanında özellikle mutfak yönetiminde Executive Chef, Sous Chef ve Pastry Chef gibi pozisyonlarda ustalık dışında gerçek anlamda yöneticilik vasıflarına sahip kişilerin yeterli sayıda olmadığını ve bunun eksikliğinin yaşandığını yaptığımız araştırmalarda aldığımız geri bildirimlerden görmüş bulunmaktayız.

Bu bağlamda American Hotel & Lodging Educational İnstitute (www.ahlei.org) Türkiye distribütörü ve yetkili eğitim merkezi BHMA (www.bhma.com.tr) şirketi ile Taşpakon arasında bir işbirliğine gidilmiştir. Önümüzdeki dönemde bu işbirliği çerçevesinde Türkiye’de ve dünya genelinde önemli otel ve gastronomi işletmelerinde yer edinilebilmesinde sizlere artı değerler katacak eğitimler vermeyi planlıyoruz. Ayrıca Taşpakon tarafından oluşturulacak CV bankası üzerinden BHMA şirketine ve BHMA’nın birlikte çalıştığı Yetenek ve Kariyer Yönetim Şirketi olan Talent CLB’a ulaştırılacak özgeçmişler incelenecek ve yurdun birçok yerinde kişilerin uygun olduğu pozisyonlarda işe yerleştirmeler yapılacaktır. Ayrıca yöneticilik konusunda deneyimli Executive Chef’ler tarafından isteyen kişilere yukarıda bahsi geçen yöneticilik vasıflarına sahip olma ve kendini geliştirme gibi konularda teorik eğitimler verilecek ve bu eğitimler uluslarası geçerliliğe sahip olan sertifikalar ile tasdiklenecektir. Bu bilgiler neticesinde oluşturmaya başlayacağımız CV Bankası için isteyenler CV’lerinitaspakon@gmail.com adresine gönderebilirler. Gönderilen CV’ler tek tek incelenecek, görüşmeler sağlanacak ve hali hazırda istihdam bekleyen uygun pozisyonlara yerleştirilmeleri yapılacaktır. Mutfak yönetimi ile ilgili sertifika bazlı eğitimler konusunda camiamız ileri bir tarihte tekrar bilgilendirilecektir.

Taşpakon ve BHMA işbirliğinin camiamıza hayırlı olmasına dileriz.

Saygılarımızla

Taşpakon Yönetim Kurulu

BHMA HAKKINDA
American Hotel & Lodging Educational Institute (AHLEI) müfredatını temel alan ağırlama ve turizm endüstrisine kalifiye personel yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir eğitim merkezidir. Yüksek uluslararası standartlarda teorik ve pratik eğitimin birleştiği; Türkiye’de ve bölgede benzersiz olan, sektörde gerekli tecrübenin istenilen düzeyde oluşturulması için tasarlanmış bir eğitim sistemidir, iyi bilinen bir Otel markası işbirliği içinde yürütülmektedir. AHLA American Hotel and Lodging Association tarafından kabul edilen bir Turizm ve Otel Yönetimi eğitim Programıdır. Yabancı dil eğitimi önemli yer almaktadır. Çağdaş iş ortamında ön şart olan uluslararası profesyonellik ve yöneticilik standartlarını yükseltmek amacıyla ilgili sektörlere kalifiye insan gücü yetiştirmenin ve uluslararası standartlara ulaşmanın arayışı içerisinde çalışmalarını sürdüren bir eğitim sistemidir. BHMA Business and Hospitality Management Academy Steigenberger Hotel Maslak Istanbul içerisinde 1000 metre kare alanda yer almaktadır.

AMERICAN HOTEL & LODGING EDUCATIONAL INSTITUTE HAKKINDA
1953 yılında kurulan, Eğitim Enstitüsü, American Hotel & Konaklama Derneği üye avantajı olarak kar amacı gütmemesi, kaliteli otelcilik eğitimi, ve dünya otelcilik okulları ve sanayi ihtiyaçlarına hizmet veren mesleki sertifikasyonları sunmak amacıyla kurulan önde gelen kuruluşlardan birisidir. Eğitim Enstitüsü misafirperverliği personelin tüm düzeyleri için Online öğrenme, uzaktan eğitim kursları, videolar, seminerler, ders kitapları ve çalışma kılavuzları gibi materyaller sağlayarak eğitim ve öğretim misyonunu karşılamak ve ihtiyaçları aşmak için yoluna devam etmektedir. Eğitim Enstitüsü’nden alınacak profesyonel sertifikasyon, otelcilik sektörü için profesyonel mükemmellik ve nihai ayrımdır. Eğitim Enstitüsü otelcilik sektöründe CHA prestijli genel müdür sertifikasyonu da olmak üzere her düzey yönetici ve personel için 20’den fazla pozisyonda akademik destek verir ve endüstri uzmanları ile birlikte yetkinlikleri doğrular ve onaylar. Eğitim Enstitüsü 54 ülkede 90’dan fazla lisanslı iştirakleri yoluyla eğitim kurumları ve otel kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamak için dünya çapında ününü yaymaktadır. Eğitim Enstitüsü araştırma ve tecrübelerini ve özel Otelcilik Eğitimi Programlarını, Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika boyunca 45 ülkede (HEP) lisans anlaşmalarıyla tutar, ayrıca Hindistan’da bir özel ofisi bulunmaktadır.

AH & LA yönetim kurulu 83 üyeden oluşur. Buna ek olarak, aşağıdaki kuruluşlar oy hakkı olmayan ancak AH & LA kuruluna önemli danışmanlıkları olan üyeleridir Hospitality Financial & Technical Professionals (HFTP), Hospitality Sales & Marketing Association International (HSMAI), International Society of Hospitality Consultants (ISHC), International Executive Housekeepers Association (IEHA), and the National Restaurant Association (NRA).
TASPAKONDAN-BUYUK-ADIM