81 İL 81 DERNEK HEDEFİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

4 bölgesel Aşçılar ve Pastacılar federasyonunun (Anadolu, Ege-Akdeniz, Karadeniz, Marmara) birleşmesi ile kurulan ülkemizin ilk ve tek mesleki konfederasyonu TAŞPAKON her geçen gün büyümeye devam ediyor. 81 il 81 dernek hedefi ile yola çıkan TAŞPAKON mevcutta içinde barındırdığı 32 dernek ile 30 ilde faaliyetlerine sürdürüyor. 5253 sayılı dernekler kanuna göre en üst kuruluş olan konfederasyon formatında Türkiye’de 32 dernek ile en fazla ilde faaliyet gösteren aşçılık ve pastacılık sivil toplum örgütü statüsüne sahip TAŞPAKON yönetim kurulu başkanı Sn. Gökhan Tufan yaptığı açıklamada şunları söyledi
“Hedefimiz 2015 yılı sonuna kadar 40 derneğe ulaşarak 40 ilimizde faaliyet içinde olmaktır. İnşaAllah 2016 sonu ile 81 ile 81 dernek hedefimize ulaşmış olacağız. Geçen hafta içinde Uşak, Samsun ve Zonguldak derneklerimizin kuruluşu tamamlandı. Aşpafed döneminde onursal başkanımız Sn. Ümit Yüksel’in önderliğinde bir hedef koymuştuk. Amacımız bağlı derneklerimizin vilayet isimleri ile olması ve o vilayeti temsilen her ilde 1 dernek ile 81 vilayette 81 derneğe ulaşarak Türkiye’nin kurumu olmaktı. Bu hedefe emin adımlarla ilerliyoruz inşaAllah. Yurdun dört bir yanından küçük büyük bütün illerden meslektaşlarımız bize ulaşarak memleketlerinde dernek kurmak istediklerini ve Taşpakon’a bağlanmak istediklerini bildiriyorlar. Bize duyulan bu güven bizleri fazlası ile mutlu ediyor. Yaptığımız araştırmalar neticesinde uygun bulduğumuz taktirde derneğin kuruluşuna destek verip o ilimizin bir aşçılık ve pastacılık derneğine sahip olmasına vesile oluyoruz inşaAllah.
Taşpakon olarak 24 Ekim tarihinde düzenleyeceğimiz 1.Türkiye Helal Gıda Pastacılar Şampiyonası ile beraber helal gıda yani insan sağlığına zararlı olmayan onayında sertifika almış uygun gıda ürünleri konusunda camiamızın bilinçlenmesine vesile olabilmek amacı ile ilk adımı atacağız ve devamında Gimdes ile bu konuda uluslararası bazda ciddi projelere imza atmak üzereyiz inşaAllah.
2016 yılı ilk 5 ayı içinde büyük bir yoğunluğumuz var ve İstanbul, Şanlıurfa, Tokat ve İzmir’de olmak üzere yılın ilk yarısında yöresel gastronomi festivalleri ve 3 ulusal yarışma organizasyonumuz olacak inşaAllah. Yarışmalar dışında kurucu üyesi olduğumuz Engelsiz Türkiye Platformu ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ülkenin ilk engelli kardeşlerimizin okuyup diploma ile mezun olarak mesleki istihdam sağlanacağı Engelsiz Lezzetler Akademisi için düğmeye bastık ayrıca yine engelli kardeşlerimiz için bir fuar ve uluslarası bazda bir yarışma projesi üzerinde çalışmalarımız devam ediyor inşaAllah.
Son olarak lise düzeyinde aşçılık ve pastacılık eğitimi veren okullarımız ile ilgili çok sevinecekleri bir çalışma içindeyiz. Sonuçlandığında okullarda okuyan aşçılık ve pastacılık eğitimi alan öğrencilerimize ve öğretmenlerimize gerçekten büyük fayda ve katkı sağlayacak bu çalışma ile ilgili ilerleyen günlerde camiamız ile gerekli paylaşımı yapacağız inşaAllah”

81