TAŞPAKON BİLİM KURULU KURULMUŞTUR

TAŞPAKON BİLİM KURULU KURULMUŞTUR

Değerli Camiamız,

Yiyecek ve içecek sektöründe aşçılık ve pastacılık sanatları, mutfaktaki pratik bilgi ve becerilerle ilişkilidir. Profesyonel aşçılık ve pastacılık mutfak sanatlarının temeli ise; bilime, özellikle gıda teknolojisi, beslenme, hijyen, sanitasyon, mikrobiyoloji, toplam kalite yönetimi ve güvenliğine dayanmaktadır.

Bu mesleğin eğitimi lise seviyesinde Meslek Liselerinde, Eğitim Merkezlerinde ve çok çeşitli özel kurslarda ve Üniversite seviyesinde Meslek Yüksek Okulları bünyesinde ve gastronomi bölümlerinde verilmektedir. Bu anlamda kursları hobi eğitimi olarak farklı bir konumda tutmak gerekmektedir. Bu mesleğin eğitimini meslek liselerinden sonra üniversite eğitimi ile taçlandırmak günümüz profesyonel meslek anlayışı çerçevesinde bir gerekliliktir. Çünkü yemeği sadece lezzetli bir şekilde pişiriyor olmak değil, kullanılan malzemeden pişirme tekniklerine kadar beslenmenin temel ilkelerini en doğru şekilde sunmak, sebep sonuç ilişkilerini tanımlayarak profesyonel anlamda var olmak mesleği daha profesyonel hale getirmektedir.

TAŞPAKON Bilim Kurulunun öncelikli görevi; büyük ölçüde ticari seviyede olan sektörün bu anlamda uluslararası eğitim sistemlerine entegrasyonu için gerekli bilimsel desteği sağlamak olacaktır.

TAŞPAKON’un ulusal ve uluslararası platformlarda düzenlemiş olduğu organizasyon ve faaliyetlere bilimsel destek sağlamak bu kurulun esas misyonudur. Ayrıca TAŞPAKON Bilim Kurulu, işverenlerin ve bu sektörde çalışanların yapılacak çalıştay ve eğitimlerle bilimsel anlamda mesleki bilgilerinin ileri bilgi seviyesine getirilmesinde ve ileri seviye beceri kazanmalarında öncü olması ise bu kurulun bir diğer misyonudur.

Aynı zamanda öncelikli olarak Türk mutfağının yöresel mutfaklarımızla beraber korunması, tanıtılması ve dünya mutfaklarının incelenmesi de çeşitli projeler kapsamında hedeflerimiz arasındadır.

Bu sebepten profesyonel aşçılık ve pastacılık sanatlarını, profesyonel bir mutfakta icra ederken pratik bilgilerin yanında, teknik ve teorik bilgileri bilimsel olarak harmanlayıp, mutfaktaki profesyonelliği yaratabilmek ancak bilim kurulunun önderliğinde olabilmektedir. Böylelikle köklü tarihi geçmişe sahip eşsiz Türk Mutfağının gelişmesini siz değerli meslektaşlarımıza elele ve bilimin ışığında sağlamak ve destek olmayı hedeflemekteyiz.

TASPAKON-BILIM-KK