WORLD ISLAMIC CULINARY SOCIETY (WICS) (Dünya İslami Gastronomi Birliği) RESMİ KURULUŞU KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ

Değerli Camiamız,

Taşpakon Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar doğrultusunda, Dünya üzerinde bulunan İslam Devleti, dini İslam olan devletler, laik devletler ve nüfusunun %50’sinden fazlası Müslüman olan, bünyesinde aşçılık, gastronomi konularında sivil toplum kuruluşu bulunan 24 ülkeye göndermiş olduğumuz “Dünya İslami Şefler Birliği” kurma davetimize 17 ülke olumlu cevap vermiş ve Türkiye ile birlikte 18 ülke 13 Mayıs 2017 tarihinde resmi kuruluş için Taşpakon ev sahipliğinde İstanbul’da bir araya gelmişlerdir. Yapılan toplantı öncesinde ilk aşamada düşünülen World Islamic Chefs Society (Dünya İslami Şefler Birliği) ismi daha geniş kitlelere hitap etmek, yemek, mutfak kültürü, bilimsel v.b. daha kapsamlı konular üzerinde çalışmalar yapabilmek hedefinde bütün kurucu devletlerin ortak kararı ile World Islamic Culinary Society (Dünya İslami Gastronomi Birliği) şeklinde değiştirilerek kuruluş bu şekilde gerçekleşmiştir. Kurumun tüzükte belirtilen resmi kısa adı WICS’tir.

World Islamic Culinary Society (WICS) genel merkezi kurucu tüm devletlerin ortak kararı ile ilerleyen yıllarda Birlik Başkanlık görevi başka bir ülkeye geçse dahi sabit olmak üzere “Türkiye” olarak belirlenmiştir. Böylelikle resmi kuruluş Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunları nezdinde “3335 sayılı Uluslararası Nitelikte Teşekküllerin Kurulması Kanunu’na istinaden Türkiye merkezli gerçekleşecektir.

Kurucu tüm devletlerin aşçılık dernek ve federasyonlarını temsilen resmi kuruluş toplantısında yapılan oylamada Taşpakon Genel Başkanı Gökhan Tufan oy birliği ile WICS kurucu Başkanı olarak seçilmiştir. Tahir Amiraslanov (Azerbeycan) Başkan Yardımcılığı, Ali Noaman Traboulsi (Lübnan) Genel Sekreter, Alexandr Tregubenko (Kazakistan) Sayman olarak seçilmiş olup diğer tüm kurucu devlet STK Başkanları yönetim kurulu üyesi olarak görev yapacaklardır.

Türkiye’yi temsilen Taşpakon olarak Uluslararası bir Dünya oluşumuna liderlik etmek, Türkiye’nin bu kuruluşun merkezi olmasına vesile olmuş olmanın bize vermiş olduğu gurur ve mutluluk ile başta WICS kurucu Başkanı seçilen, Konfederasyon Genel Başkanımız Gökhan Tufan olmak üzere tüm görevlere seçilenlere ve WICS yönetim kuruluna başarılar dileriz. WICS’in önce ülkemize sonra tüm İslam alemine ve Dünya Gastronomi camiasını hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.